При утриманні корів на тваринницьких фермах, постійно постає питання знаходження визначених тварин, щодо яких мають бути проведені певні ветеринарні та зоотехнічні заходи. Якщо кількість тварин у стаді становить кілька десятків то персонал може знайти тварину без застосування спеціальних систем. Коли кількість тварин становить кілька сотень не кажучи вже про кілька тисяч, пошук тварини в корівнику забирає багато часу і стає дуже трудозатратним. Для вирішення цього питання можна застосовувати сортувальні ворота на виході з доїльного залу.

 Сортувальні ворота 

 

В цьому випадку потрібні тварини, на виході з доїльного залу будуть направлені до зони ветеринарної обробки де з ними будуть проводитись необхідні заходи.

Прохід тварин через сортувальні ворота в зону ветеринарної обробки

 

Така система дозволяє знайти і виокремити конкретну тварину, але ця дія може бути зроблена лише тоді, коли корова виходить з доїльного залу.

Для вирішення даного питання компанія АГРОСИСТЕМА ЛТД пропонує використовувати систему Австрійської компанії SMARTBOW. При використанні даної системи на вусі кожної корови кріпиться ідентифікаційна бірка в якій знаходиться радіопередавач. 

Вушна бірка

 

Сигнал від даного радіопередавача фіксується за допомогою спеціальних антен які встановлюються в різних місцях корівника. Кількість анте залежить від розмірів корівника. В меншому корівнику встановлюється менша кількість антен, а в більшому корівнику відповідно більша кількість антен. Залежно від місця перебування корови, антени до яких вона знаходиться ближче будуть отримувати більш потужний сигнал, а антени до яких далі – слабкіший сигнал. На підставі даних про потужність сигналу від різних антен, програма чітко визначає місцезнаходження кожної тварини в загальному корівнику і показати його на екрані комп’ютера, дисплеї смартфона або планшета.

 

Місцезнаходження тварин в корівнику

 

При використанні даної системи, знаходження місцеположення потрібної тварини займає лише кілька секунд. Це значно полегшує процес пошуку і дає змогу персоналу проводити необхідні операції з твариною з мінімальними затратами часу.

Інформація про місцезнаходження тварини дає змогу відслідковувати всі її переміщення та заносити їх до бази даних. Подальший аналіз переміщень  за допомогою спеціального програмного забезпечення, дає змогу аналізувати рухову активність кожної корови. Аналіз активності корів в свою чергу дозволяє виявляти тварин які перебувають в стані охоти, або мають ті чи інші проблеми зі здоров’ям і потребують втручання ветеринара.

Вушна бірка, що кріпиться на вусі корови дозволяє розміщувати в ній не лише передавач сигналу для визначення місцезнаходження, а і інші датчики.

Компоненти вушної бірки

 

Одним з таких датчиків являється акселерометр, який дає змогу чітко відстежувати час протягом якого корова здійснює пережовування їжі. Оскільки кожна корова має свої показники активності, то система підлаштовується під показники активності конкретної тварини. Аналізуючи зміни в жувальній активності, фіксуючи відхилення або значні коливання, що не характерні для конкретної тварини програма дозволяє вчасно помічати порушення в системі травлення та виявляти такі захворювання як кетоз або ацидоз на ранніх стадіях. Це дозволяє вчасно вживати профілактичні заходи, що дає змогу уникати значних витрат на ветеринарні препарати та запобігати втратам молока, які є неминучими якщо лікування починається з запізненням.

Також зміни в активності корів дозволяють не лише вчасно діагностувати хвороби, а і виявляти умови, що викликають у тварин стрес. Наприклад датчик визначення температури повітря в корівнику. Аналіз отриманої в режимі реального часу інформації про значення температури, у поєднанні з інформацією про положення тварини в корівнику, дозволяють виявляти місця, де через постійні протяги або недоліки в роботі вентиляційної системи, створюються зони в яких тварини відчувають дискомфорт.  Перебування корови в стані дискомфорту шкідливо позначається на її здоров’ї, що в свою чергу також призводить до зниження продуктивності.

Живлення датчиків розміщених у вушній бірці SMARTBOW забезпечується від батарейки Panasonic термін роботи якої становить 2...3 роки. По завершенню цього терміну батарейка легко замінюється на нову. Компактна форма корпуса запобігає вириванню або зриванню бірки при контакті корови з елементами стійлового обладнання. Корпус має відповідний ступінь захисту, що захищає розміщені в ньому елементи від потрапляння пилу та вологи.

Завдяки аналізу інформації отриманої з датчиків у вушних бірках SMARTBOW, керівник та персонал ферми мають змогу вчасно помічати проблеми і реагувати на них вживаючи відповідних заходів. Завдяки яким можна досягти зменшення витрат, а отже значно підвищити рентабельність господарства.